Pazi nase
April 2021

April 2021

Kam gre medicina?

Razvoj medicine je posebno v zadnjih 100 letih eksponenten, s tehnološkim napredkom in epidemijo koronavirusa se je prav razbohotil. V katero smer pa bo razvoj šel v prihodnje?

Slovenska medicina se po strokovnosti uvršča v svetovni vrh, na številnih področjih izvaja pionirske posege ter je v stiku z najsodobnejšimi diagnostičnimi in operativnimi metodami.

Pri Triglav, Zdravstveni zavarovalnici redno spremljamo zadovoljstvo zavarovancev s storitvami zdravstvenih izvajalcev in asistenčnega centra Zdravstvena točka. Zavarovance spodbujamo k izpolnitvi anketnih vprašalnikov. Ti imajo tudi dobrodelno noto, saj za vsak izpolnjen vprašalnik namenimo 5 evrov Društvu Rdeči noski. Letos bo prejelo donacijo 13.000 evrov. Hkrati pa izvajalcem zdravstvenih storitev, ki so jih zavarovanci v vprašalniku ocenili najvišje, pri zavarovalnici že pet let podeljujemo priznanja odličnosti. Ustanovam, ki so to priznanje prejele že peto leto zapored, smo letos podelili tudi posebne nazive ambasador odličnosti.

Prejemniki priznanja odličnosti za leto 2020 so:

Althea, d.o.o., Aristotel, d.o.o., ARSDERMA – DCP, d.o.o., ARTHRON Celje, d.o.o., ARTROS, d.o.o., ARTROS Reha, d.o.o., Bisturmed, d.o.o., Cardial, d.o.o., Dermatologija Bartenjev, d.o.o., Diagnostični center Vila Bogatin, d.o.o. (Bled), Grošelj – Matos otorinolaringologija, d.o.o., Klanmedic, d.o.o.,   Lorena, d.o.o., MD Medicina, d.o.o., Medartis, d.o.o., POLIKLINIKA NOBILIS, Zdravstvene storitve, d.o.o., PROAKTIV FUCHS, d.o.o., Remeda, d.o.o., Zdravstvena točka. 

Ambasadorji odličnosti 2016–2020 so:

ARTROS, d.o.o., Diagnostični center Vila Bogatin, d.o.o. (Bled), Medartis, d.o.o., POLIKLINIKA NOBILIS, Zdravstvene storitve, d.o.o., Zdravstvena točka.

V reviji za zdravje in zdrave odnose Pazi nase nobena težava, s katero se morda spoprijemate, ni tabu. Revijo si brezplačno prenesite na svojo napravo.
BREZPLAČNA E-REVIJA
Kaj o razvoju medicine na svojih področjih menijo ambasadorji odličnosti za leto 2020?

Jerneja Savernik, DIREKTORICA, MEDARTIS, D.O.O.

»V prihodnjih letih se bomo še intenzivneje trudili, da bomo pacienta obravnavali še bolj celostno, da se bo vse še bolj prilagajalo njemu. Želimo si, da bi lahko pacient na enem mestu dobil rešitev svojega problema in mu ne bi bilo treba romati od specialista do specialista. Vse, kar delamo, delamo s tem ciljem. Zato načrtujemo odprtje novih ambulant, nakup novih in še sodobnejših diagnostičnih naprav, načrtujemo tudi prisotnost splošnega zdravnika. Poleg tega je eden naših večjih načrtov informatizacija, ki bi lahko zagotovila hitrejšo obravnavo in poslovanje karseda brez papirjev. Hkrati pa se pri obravnavi želimo v prihodnje usmeriti tudi v telemedicino.«

Boris Onišak DR. MED., SPECIALIST ORL, DIREKTOR, POLIKLINIKA NOBILIS

V estetski kirurgiji se je velik preskok zgodil tako v smislu vse manjše invazivnosti postopkov, stimulacije zrele kože kot tudi razbijanja tabuja. In menim, da se bo trend nadaljeval. Ljudje se že danes o tem vse bolj odprto pogovarjajo in prav je tako. Vsak ima pravico biti zadovoljen sam s sabo, ima pravico, da mu po posegih, denimo po odstranitvi dojke, stanje popravimo. Cilj estetike so normalnost, harmonija, pravilna razmerja, lepota. Zato mislim, da bo v prihodnosti v estetiki vse manj ekstremov. Hkrati pa so v ospredju že novi postopki pomlajevanja kože, ki pomeni velik del estetike. Tu bo napredek verjetno največji. Z uporabo matičnih celic, stimulacijo celic ter spodbujanjem izločanja kolagena in elastina znamo kožo že učinkovito ‘prebuditi’. In ti postopki se z novim znanjem nenehno izboljšujejo.«

Zvone Novina DIREKTOR, SKUPINA DIAGNOSTIČNI CENTER BLED (VILA BOGATIN)

»Sodobna diagnostika je bistveno pripomogla k napredku medicine. In še bo. Diagnostične naprave so tehnološko neverjetno dovršene. Diagnoze postavljamo bistveno prej in natančneje kot nekoč. Tako je tudi zdravljenje lahko učinkovitejše. Zato ne čudi, da v ospredje prihaja zavedanje o pomenu preventivnih pregledov. Ti bodo v medicini prihodnosti imeli še večjo vlogo. Preventiva pomeni manjše breme kurative ter manj potreb po operacijah in dolgotrajnem zdravljenju. Gresta pa tako diagnostika kot medicina na vse bolj mikroraven. Diagnostično denimo izvajamo genske teste, ki lahko napovedo verjetnost za pojav določenih obolenj. Tako se lahko ljudje pripravijo, ukrepajo pravočasno, so bolj pozorni. Je pa pri tem potrebne tudi veliko tenkočutnosti zdravnika, ki sporoča diagnozo. Ta mora vselej imeti nekaj psihološko-analitskih veščin, da presodi, kako posameznemu pacientu povedati rezultate, kako ga spodbuditi k zdravljenju. Predvsem pa je pomembno sporočilo, ki bi ga morali ponotranjiti vsi: da je treba do zdravnika, ko si zdrav. Za svoje zdravje moramo poskrbeti sami.«

Nevenka Sente, VODJA ZDRAVSTVENE TOČKE, ASISTENČNEGA CENTRA TRIGLAV, ZDRAVSTVENE ZAVAROVALNICE

»Zdravstvena točka, kjer poskrbimo, da zavarovanci hitro pridejo do specialista in da v okviru Zdravstvenega nasveta hitro dobijo nasvet, je ves čas epidemije delovala nemoteno. Telemedicina zelo napreduje. Prizadevamo si, da bi v prihodnosti zagotovili kontrolne preglede in druge storitve, ki ne zahtevajo fizične prisotnosti, kar prek videokonference. Predvsem pa se mi zdi pomembno, da v medicinski obravnavi in podpornih službah, ki pri tem pomagamo, človeka obravnavamo celostno: da ga skozi proces vodi ena oseba, ki ji pacient zaupa, ter da karseda veliko storitev dobi na enem mestu. In čeprav že zdaj izjemno skrbimo za varnost in zasebnost pri obravnavi na daljavo, menim, da bo v prihodnosti s tem povezanih še več izzivov, pa tudi rešitev v telemedicini.«

Mag. Martin Mikek DR. MED., SPEC. ORTOPEDIJE, ORTOPEDSKI CENTER ARTROS

»Prostora za napredek je na področju ortopedije ogromno – pri diagnostiki, zdravljenju in rehabilitaciji. Zaradi kakovosti diagnostičnih naprav lahko okvare odkrivamo še hitreje, v začetnih fazah. Invazivne načine zdravljenja, kot je denimo zamenjava sklepa, bomo še v večji meri lahko zamenjali z biološkimi pristopi, denimo z zdravljenjem z matičnimi celicami in zdravili, ki spodbujajo obnovo hrustanca. Tudi v rehabilitaciji že uvajamo nove pristope, razvoj naprav je izjemno hiter. Vse bolj pa se kaže pomen celostnega spremljanja pacienta ter individualnega pristopa pri obravnavi bolezni in rehabilitaciji, ki ju zagovarjamo od našega začetka. In medtem ko se je še pred nekaj desetletji zdelo futuristično, da bi lahko obrabljenemu kolku ali kolenu pomagali tako, da se sam obnovi, je danes to že rutina. Trenutno navidez najbolj futuristične tehnološke rešitve, ki jih spremljamo v rehabilitacijski ortopediji, pa so na področju protetike.«

Celična terapija je eden izmed obetavnejših prebojev medicinske znanosti Preberite več o tem.

Seznam vseh člankov

Preberite tudi

Nazaj PREJŠNJI NASLEDNJI Naprej